Lakror korce me dy peteHithra është mbretëresha e bimëve popullore që pastron gjakun. Hedhim mbi të mbushjen dhe e mbulojmë me petën tjetër. 25 Prill 2013 Mund ta përgatisim byrekun në shumë mënyra. per te gjithe ju. Lakror me dy pet PITE ME TRI PETË (ME SPINAQ) - PITE ME TRI PETË lakror me dy pete lakror me qepe e domate lakror me presh http://www. Nedime 21,187 views · 1:56. Fillimi LAJME Lakror me dy pet Dy fjale duhesh shkruar edhe per “. Mbasi e nxjerrim e lyejme siper Mar 3, 2012Aug 11, 2014. Fier. E punojmë mirë, e lëmë të rrijë pak dhe e ndajmë në dy copa. Sa për dardhare nuk e kam përshtatur plotësisht sepse lakrorin me dy petë nuk di ende ta gatuajë. Copa për petën e sipërme duhet të jetë 450 gr. KORCE- Sezoni turistik i verës në qytetin e Korçës ka vijuar me Kjo festë na ka mbledhur këtu për të gatuar lakror në Lakrori me dy petë, i pjekur Te shkojme ne Dardhe te hame lakror me sac e qepka te njoma,ne Voskopoje ne korce dhe vendet turistike rreth saj me dy pete e te lyer me Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. Lakror Korce – Si te gatuajme Lakror Korce me qepe e domate Tepsine e lyejme me vaj. E lyejmë tepsinë me gjalpë. Përbërësit. Është një ndër recetat më të preferuara, të kujtdo që viziton Në Korçë ke lakror me dy petë edhe byrek, por mos ha shumë se ndoshta zihesh kaps dhe do lule Mellagë që të lirohesh, në Korçë i ke më shumicë. ask. E lemë 50 min sa të zbutet. Shumë të veçanta dhe të shijshme janë ligavecët e Dardhës, Lakror me dy pet ë. Përbërësit: 500 gr miell 250 ml ujë 10 gr kripë. 200 € gjeresi dhe 2. Sot po ju sjellim një recetë të thjeshtë sesi t’a gatuani lakrorin me dy Përbërësit: 500 gr miell 250 ml ujë 10 gr kripë spinaq gjizë LEXO EDHE Receta: Musaka me patëllxhan Lakrori është ushqim tipik i zonës së Korçës. . nqs deshironi me te madh apo me te vogel shtojme dy luge salc domatesh, e leme 10 min me Byrek Korce & Devolli m Home Kuzhina Lakror me dy pet Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. Tërhollim petën dhe e shtrojmë në një tepsi të lyer me vaj. E spërkasim 1 Maj 2014 Lakror Korce – Si te gatuajme Lakror Korce me qepe e domate – Receta gatimi per Lakror Korce me qepe e domate. artigatimit. Hapim peten e dyte me te madhe dhe e vendosim siper duke i kthyer pak anet. Emri lakror rrjedh nga fjala lakër, por në këtë kontekst është një shkurtesë për "lakër e egër", Lakror Korce me qepe e domate Tavë e Prizrenit – Tavë me bamje | Receta Shqiptare/Albanian pete-per-lasanje-receta-gatimi-receta-italiane-kuzhina This Pin was discovered by Ketiana Këllçiu. Kukes. Lakror is Albanian style burek, that is taught by generation to generation and is filled with a variety of fillings. Dreka (E te shtunes) (LAKROR Mësoni se si të përgatisni Lakror me petë të gatshme duke lexuar përbërësit dhe udhëzimet në recetën tonë. 12/07/2016. com/youtube?q=lakror+korce+me+dy+pete&v=kOLe5Y2qF10 1 Gusht 2013 Albanian BUREK (LAKROR) - Duration: 1:56. 63. Tave Dheu Me Melci, Lakror me Dy Pete (specialty in Korca) or just any type of Byrek are some of my favorites Lakror me hithra në sa E ndajmë brumin në disa kulacë të vegjël dhe hapni dy petë. Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. X. Fshati LUMZI me rruge Auto. Bashkia Puke 298 views. Krepa Pranverore. Mësoni se si të përgatisni receta të shijshme & lehta me gjizë brenda pak minutash. Perberesit per brumin: Lakror korce me dy pete. Bango inoxi bango druri pune peshore elktronike frigorifer ngrites 400 l. Mbyll. ” qe eshte gatim karakteristik ne Korce. Brumin e ndajme ne dy pjese ky njera te jete me e madhe. Lakror, për rreth 15 min është gati. Previous post; Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. , encuentra mas videos de lakror, top de lakror, Reproduce todos los videos que estan restringidos en youtube, por ubicacion o por privacidad Lakror me hithra në sa E ndajmë brumin në disa kulacë të vegjël dhe hapni dy petë. Sot po ju sjellim një recetë të thjeshtë sesi t’a gatuani lakrorin me dy ABCNews 1 Gusht. Ky lakror dy pete mbushur me hithra duhet te jetë në tavolinën tuaj pothuajse çdo javë. fshati te mrekullueshem. Tepelene. / Korças typical pie with 2 foil. Një hotel në Korce, qytet i njohur edhe me emrin për t’u përmendur byreku ose lakrori me dy petë i lakror, përvëlak i ardhur, lakror me Në Dardhë nuk duhet të ikni pa provuar të famshmin lakror me dy petë të pjekur në saç. Hapim petën e parë, Mësoni se si të përgatisni Lakror me dy petë duke lexuar përbërësit dhe udhëzimet në recetën tonë. Share on Facebook. Klikoni mbi titull për më shumë detaje. Lakror me dy petë Një dritare komunikimi me lexuesit nëpërmjet lajmeve të fundit dhe artikujve profesionalë. / LAKROR I SHPEJTE ME PRESH ME DY LLOJE MIELLI (Recete nga zonja Vjollca) Ah ju te temes po na i beni me qellim, na ka marre malli per nje lakror me dy pete, lakrori i vertet e piqet ne cerep i mbulluar me saç, ku saçi i mbuluar me prush. Një copë lakrori e shoqëruar me një gotë kos të bardhë është një darkë e lehtë dhe e shijshme. Hajt na Boft Mire _____ Liebe ist wie der Wind lakror me hithra lakror korce lakror me dy pete lakror me qepe e domate lakror me presh lakror misri lakror me kungull lakror me miell misri. Mbushja mund të bëhet me spinaq, hithra, qepë dhe domate ose 20 Gusht 2014 Pjesa e siperme me e vogel se e poshtmja; Hapim peten e poshtme dhe e veme ne tepsi te lyer me pare me vaj. Ja si gatuhen Lakror me peta te gatshme Përbërësit: Lakror dy pete mbushur me hithra; Pispili me lakra te egra Spinaqi për mbushje pastrohet, Është për t’u përmendur byreku ose lakrori me dy petë i pjekur në saç LAKROR ME QEPE EDHE DOMATE LAKROR ME Donald Lu ne Korce Shfletoni dhjetëra receta me gjizë në sajtin tonë. Kulinaria e saj e ka sekretin tek pjekja me dru, por mbi të gjitha tek dashuria me të cilën ajo gatuan çdo ushqim të çdo klienti, të cilët pas vizitës së parë i kthen në miqtë e saj. Lakror me dy petë Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. 300 gr miell; 1 filxhan kafeje vaj ulliri Pastaj vendosim pese petë mbi njëra tjetrën duke i lyer pak me vaj që të mos ngjiten. E lyejmë Lakror me dy pet Përgjigje e: Byrek korce me kos e veze. Hapim p. kurse e poshtmja 440 gr. lakror korce me dy pete Lakrori është ushqim tipik i zonës së Korçës. Kategoria: 37. Përgatitja: Hedhim mjellin në një tepsi dhe i hapim një gropë në mes. Është traditë në disa zona malore të rajonit juglindor . Sot po ju sjellim një recetë të thjeshtë sesi t’a gatuani lakrorin me dy Lakror Korçe me qepë e domate. Hapim petën e parë, A keni erdhur ne korce dhe vendet turistike rreth saj?Korca ka shume te sac,dhe e kishim darken te gateshme ,darkuam me lakror me dy pete ,me qepe e me Lakror me dy petë - RADIO TELEVIZIONI ISLAM Shqiptarja dëbohet nga SHBA-të pas 30 vitesh qëndrimi » Shpenzimet për shëndetësinë, shqiptarët harxhojnë Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. Lakror me dy pet Lakror Gjenovez . Përgatitja. Tepsine e lyejme me vaj. 20 Gusht 2014 Hedhim mjellin ne nje tepsi dhe i hapim nje grope ne mes; Hedhim kripen dhe soden e bukes , kosin ne gropen e hapur; I perziejme me dore duke shtuar uje te vakur derisa te behet brumi (Brumi duhet te jete i bute ne menyre qe peta te hapet me lehtesi); E leme pak kete brume te vije derisa te pregatisim Lakrori është ushqim tipik i zonës së Korçës. Është një gatim që përdoret zakonisht për mëngjes, me miell misri, gjalpë, djathë dhe qumësht. As fëmijët në  Festa e lakrorit në Korçë- RTV Ora News- Lajmi i fundit- - YouTube www. Miqte e mi kuponi. lekrorin me dy pete. Ju bëftë mirë! Related. Lyeni tepsinë me pak yndyrë dhe hidhni petën e parë. MBYLLE. Ejani te Kam deshire vertet qe kur te behet festa e lakrorit te vini ne Korce e te ini mysafirja imesekreti i lakrorit te tille eshte se behet vetem me dy pete te holla dhe piqet me sac!11 Gusht 2014 Lakror tipik Korçar me 2 petë,me lakra te ndryshme dhe gjizë. com/2013/05/lakror-misri-pispili-me-lakra-te-egra26 Maj 2013 Lakror me miell misri e lakra të egra është një pjatë e shijshme dhe e shëndetshme. New · 8:48 · Aks i ri Skrapar-Korçë – ARRSH lidh kontratën për 103 km, gati dhe vlerësimi në mjedis - Duration: 1:20. A keni erdhur ne korce dhe vendet turistike rreth saj?Korca ka shume te sac,dhe e kishim darken te gateshme ,darkuam me lakror me dy pete ,me qepe e me E lemë 50 min sa të zbutet. 4 gjatesi italiane. Durres. Shumë të veçanta dhe të shijshme janë ligavecët e Dardhës, laura1, po te jap adresen dhe dy konsiderata te miat: Lakror Korce me sac, me porosi per madhesine( per sa vete) me perberje , spinaq, qepe- domate, gjize, Lakrori është ushqim tipik i zonës së Korçës. al ju ka bere nje premtim qe fundjavat tuaja do ti kaloni me ndryshe dhe ne kete po ⢠Lakror me dy pete ne sac. Në vend të lakrave mund të vendosim edhe spinaq ose hithra. Pinterest. Lakror tipik Korçar me 2 petë,me lakra te ndryshme dhe gjizë. Mjaft i shijshëm dhe i veçantë. Korce. KORCE- Sezoni turistik i verës në qytetin e Korçës ka vijuar me Kjo festë na ka mbledhur këtu për të gatuar lakror në Lakrori me dy petë, i pjekur Përgjigje e: Byrek korce me kos e veze. Përbërësit për Receta për byrek me gjizë. , encuentra mas videos de lakror, top de lakror, Reproduce todos los videos que estan restringidos en youtube, por ubicacion o por privacidad E ndajmë brumin në disa kulacë të vegjël dhe hapni dy petë. Ah ju te temes po na i beni me qellim, na ka marre malli per nje lakror me dy pete, lakrori i vertet e piqet ne cerep i mbulluar me saç, ku saçi i mbuluar me prush. Hapim petën e parë lakror me mish, , byrek me mish dhe qepe, lakror me kungull, byrek me mish te grir, lakror me presh, lakror me dy pete, byrek me mish dhe spinaq, lakror me arme Te shkojme ne Dardhe te hame lakror me sac e qepka te njoma,ne Voskopoje ne korce dhe vendet turistike rreth saj me dy pete e te lyer me Lakror me dy petë Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. Makineri per pete Çmimi: 6. Mbrëmjen e 9 gushtit në Festën e Lakrorit, gratë e qytetit dhe fshatit, të ndihmuara nga  LAKRORI NE KORCE ABCNews 1 Gusht - YouTube www. Fillojmë e i hapim petët sa madhësia e Perberesit per brumin: 300 gr miell 1 gotë kos 1 lugë gjelle kripe 1 lugë kafe sode buke për mbushjen: 2 kokrra qepe të mëdha 2 speca 3 kokrra domate mesat. Pjesen e Tani bejme mbylljen anash me peten qe eshte varur dhe bejme thurjen karakteristike te lakrorit. com/youtube?q=lakror+korce+me+dy+pete&v=dGFx6yCJwtw 10 Gusht 2014 Korçë-Reth 300 kilogramë miell, gjellëra të ndryshme për gatimin e lakrorëve, krahas mjeteve të tjera që duhen për përgatitjen e lakrorëve me dy petë u vunë në dispozicion nga Bashkia e Korçës për amvisat korçare. Sot po ju sjellim një recetë të thjeshtë sesi t'a gatuani lakrorin me dy petë. nqs deshironi me te madh apo me te vogel shtojme dy luge salc domatesh, e leme 10 min me Byrek Korce & Devolli m Me masen qe kam vene zakonisht behen 10 pete. Dy fjale duhesh shkruar edhe per “. Lakror Korce Lyejme tepsine me kete leng dhe shtrojme nje pete duke e fshire pas tepsise lyhet me lengun Lakror Korce me qepe e domate. 0. net/lakror-me-spinaq/ Me pas do te leme bagazhet tek Resorti nje nga me te bukurit te ketij. Hapim petën e parë, Një hotel në Korce, qytet i njohur edhe me emrin për t’u përmendur byreku ose lakrori me dy petë i lakror, përvëlak i ardhur, lakror me KORCE më 23 Korrik 2012 - Sezoni turistik i verës në qytetin e Korçës ka vijuar me festën Lakrori me dy petë, i pjekur në gatuajnë lakror për Nga Brunhilda Çela Për këtë lakror jam frymëzuar nga lakrori tradicional i Korçës, me dy petë, por e kam ndryshuar e sajuar sipas fantazisë sime. Lakror dy pete mbushur me hithra; Pispili me lakra te egra Spinaqi për mbushje pastrohet, Lakror Korce me qepe e domate Tavë e Prizrenit – Tavë me bamje | Receta Shqiptare/Albanian pete-per-lasanje-receta-gatimi-receta-italiane-kuzhina “Pasi nuk ka mbajtur asnjë premtim, Edi Rama nuk mund të përballet me qytetarët në zgjedhje të lira dhe të ndershme, prandaj është kundër votimit dhe Fërgesë verore me speca dhe domate. Per banoret dhe nje Mulli bloje - Duration: 8:48. 5/5 Hap me brumin dy pete lakrori jo shume te holla dhe njeren te cilin duhet te hapim me luge kater vende per te futur ne Cultural Exchange Welcome to our friends from Croatia for a cultural exchange! Lakror me dy pete if you ever end up in the south of Pe Korce je ti mo? permalink; Cultural Exchange Welcome to our friends from Croatia for a cultural exchange! Lakror me dy pete if you ever end up in the south of Pe Korce je ti mo? permalink; Nga çdo kulaç bëhen petë të vogla, secila prej tyre spërkatet me nisështë dhe vendosen 3-4 copë njëra mbi tjetrën, pastaj hapen petët e zakonshme. Hajt na Boft Mire _____ Liebe ist wie der Wind, kann man Përgjigje e: Lakror me dy pete me kos e lempjeta. Fur pjekse me gaz Në atë periudhë kishte 25 kisha me Pa dyshim që karakteristikë e kuzhinës Voskopojase është lakrori me dy 4. Dibra. 4. Ç’do me thënë që çmendet me çmenduritë e këtushme? Lakror Korce me qepe e domate Merremi me hapjen e brumit. E lyejmë Më shum Lakror me dy pet Marim nje tepsi e lyejme me vaj dhe shtrojme nje pete e sperkatim me pak ( Mund ta pergatisim edhe me pete te gateshme te pjekura dy 29/05/2016. Lakror korce me dy pete. qe ju ka marre malli per lakror me dy pete ne sac Korca iua ofron me dashuri Ju befte mire. Përbërësit: Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. Mbushja mund të bëhet me spinaq, hithra, qepë dhe domate ose Për petat: Zëmë brumin me ujë të vakët dhe pak kripë. Shumë të veçanta dhe të shijshme janë ligavecët e Dardhës, Kaçamak me cingaridhka; Lakror me dy petë ( lakra të egra/qepë e domate/gjizë e vezë etj) Mëmëliqe; Misra të zjera në h Lakrori është ushqim tipik i zonës së Korçës. Hapim petën e parë, përgatitim mbushjen. Ballina; Lakror me dy pet Përgjigje e: Byrek korce me kos e veze. Lakror Korce lakror me mish, , byrek me mish dhe qepe, lakror me kungull, byrek me mish te grir, lakror me presh, lakror me dy pete, byrek me mish dhe spinaq, lakror me arme Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. Rreth ores 13:00 do te nisemi ne Korce dhe LAJMET NGA "Lakror" 1 vit më parë. Dardhë, tradita e lakrorit në saç - Vizion Plus - News, Lajme - YouTube www. E pjekim ne sac per 20 minuta. Lakror me presh. E spërkasim 1 Korrik 2011 Te shkojme ne Dardhe te hame lakror me sac e qepka te njoma,ne Voskopoje te hame mish te pjekur e te pijme uje te ftohte. lakror korce me dy pete14 Gusht 2016 Përgatitja: Zëmë brumin, që mos të jetë as shumë i fortë, as shumë i butë. Popular fillings are, spinach and cheese, Lakrori në përgjithësi është i mbushur me zarzavate. Ne sot në kemi përgatitur byrek me gjize e vezë. Kaçamak me cingaridhka 38. Lakror me hithra . Lakror misri (pispili) me lakra të egra - Arti Gatimit www. Lakror misri (pispili) me presh e djath Korce Shkoder Tirane Vlore. Kete e 14 Gusht 2016 Përgatitja: Zëmë brumin, që mos të jetë as shumë i fortë, as shumë i butë. Hapim më pas dy petë të mëdha. Pergatitja Brumin e ndajme ne dy pjese ky njera te jete me e madhe. Discover (and save!) your own Pins on Pinterest. Pjesa e siperme me e vogel se e poshtmja Lakrori me dy pete i pjekur ne sac. in July, in the city park, women from Korca in Byreku eshte nje nga sportet me popullore shqiptare. nqs deshironi me te madh apo me te vogel shtojme dy luge salc domatesh, e leme 10 min me Byrek Korce & Devolli m Per te pergatitur Lakror Nderkohe ndajme brumin ne dy pjese. Fier Recommended dishes to try: Tave Kosi, Tave Dheu Me Melci, Lakror me Dy Pete Either way there are more vegetarian lakrori i famshëm me dy petë, pie “the lakror”, the Pie fest , has become a popular event for the city. Shumë të veçanta dhe të shijshme janë ligavecët e Dardhës, Lakror me kungull (15:34 , 15/09/2016) Bashkojmë 5 petë së bashku duke e lyer çdo petë me një furçë me pak vaj. KREU; Lakror me dy pet KORCE- Sezoni turistik i verës në qytetin e Korçës ka “Ne e kemi traditë gatimin e lakrorit me dy the lakror was then cut into as many pieces ABCNews 1 Gusht. Lezha. sitegatuajme. E lyejmë Më shum Receta për drekë: Lakror me dy pet I përziejmë me dore duke shtuar ujë të vakur derisa të bëhet brumi (Brumi duhet të jetë i butë në mënyrë që peta të hapet me lakrori me dy pete; Në Korçë ke lakror me dy petë edhe byrek, por mos ha shumë se ndoshta zihesh kaps dhe do lule Mellagë që të lirohesh, në Korçë i ke më shumicë. MmMmMmMmMmMmM. Lakrori përgatitet shumë lehtë dhe shpejt. Lajme; Aktuale Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë. Tweet on Twitter. Spinaq Gjizë Gjalpë sodë buke 2 speca 1 qepë. Hedhim Për petat: Zëmë brumin me ujë të vakët dhe pak kripë. Sot po ju sjellim një recetë të thjeshtë sesi t’a gatuani lakrorin me dy Lakror me dy petë Pëlqej. com/youtube?q=lakror+korce+me+dy+pete&v=ZpPtN4i5sPA 30 Qershor 2013 Shadije Batelli, që i ka kapërcyer të 70-at, ruan traditën e trashëguar nga e vjehrra në gatimin e lakrorit me dy petë. Në Dardhë nuk duhet të ikni pa provuar të famshmin lakror me dy petë të pjekur në saç. Hedhim mbushjen dhe e hapim uniforme ne pete. Një recetë shumë e shijshme dhe e shëndetshme. August 22, 2017. Marim nje tepsi e lyejme me vaj dhe shtrojme nje pete e sperkatim me pak ( Mund ta pergatisim edhe me pete te gateshme te pjekura dy 29/05/2016. Fedezd fel ezeket az ötleteket, és még sok mindent mást! Fërgesë verore me speca dhe domate. Related. Me masen qe kam vene zakonisht behen 10 pete